STOWARZYSZENIE APOSTOLSTWA KATOLICKIEGO – PALLOTYNI
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego to wspólnota księży i braci założona przez św. Wincentego Pallottiego w XIX wieku. Powstanie tego zgromadzenia łączy się z inicjatywą o nazwie „Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego”, które w roku 1835 ogłosiło nowatorską ideę głoszącą, że każdy ochrzczony jest apostołem.
W 1846 roku wspólnota wprowadza się do pomieszczeń przy rzymskim kościele San Salvatore In Onda, gdzie do dziś mieści się dom generalny.
Na ziemie polskie pallotynów sprowadził ks. Alojzy Majewski w 1907 roku, w 1909 roki zakupiono dom – Collegium Marianum w Wadowicach, a w 1913 roku otworzono nowicjat i seminarium duchowne w Bochni. Ze zniszczeń I Wojny Światowej ocalał tylko jeden dom pallotynów, zakonnicy szybko poczęli organizować nowe miejsca, tak, że kondycja zakonu pozwolił na stworzenie w 1935 roku niezależnej polskiej prowincji pallotynów oraz na wysyłanie polskich zakonników na misje zagraniczne. II Wojna Światowa znów spowodowała znaczne straty (zginęło 29 zakonników, stracono wiele domów), a w związku z nową sytuacją polityczną trudno było pallotynom wrócić do dawnej świetności. Na misje mogli wyjechać dopiero w latach 60-tych. W 1993 roku polska prowincja pallotynów została podzielona na dwie: z siedzibą w Warszawie i w Poznaniu. Seminarium Duchowne Pallotynów znajduje się w Ołtarzewie koło Warszawy.
Charyzmat pallotynów zawiera się w zawołaniu „Miłość Chrystusa nas przynagla!”, a patronką stowarzyszenia jest Maryja, Królowa Apostołów. Zakonnicy składają przyrzeczenia czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (podobne do ślubów) a także wytrwania, wspólnoty dóbr i ducha służby składane Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego. Głównymi zadaniami pallotynów są: apostolstwo świeckich, inicjatywy ekumeniczne, działalność misyjna, troska o niewierzących, apostolstwo społeczne oraz popieranie i stosowanie mass mediów w apostolstwie.
Strój zakonny pallotynów składa się z czarnej sutanny z pelerynką i wełnianym pasem (strój duchowieństwa diecezji rzymskiej w XIX wieku). Na misjach dozwolona jest biała sutanna z czarnym pasem (strój bardzo podobny do stroju papieża). Czarna sutanna bez peleryny noszona jest przez alumnów przed wieczną konsekracją.
Obecnie pallotyni działają na wszystkich zamieszkanych kontynentach.
Na podstawie: www.pallotyni.pl